Znudzenie pracą, problemy ze skupieniem uwagi lub spadek motywacji do pracy zdarza się każdemu z nas. Warto jednak wiedzieć czym jest motywacja i co zrobić, gdy mamy jej ostatnio nieco mniej. Motywowanie pracowników jest bardzo istotnym elementem dbania o cały zespół. Jak sprawić, by motywacja i osiąganie celów przez naszych pracowników zawsze były na wysokim poziomie?
Motywacja do pracy – przyczyny spadku
Motywacja to inaczej gotowość do podjęcia konkretnego działania. Stanowi równocześnie siłę, która pozwala nam na osiągnięcie danego rezultatu. Jest to także zdolność podejmowania i, co ważne, zakończenia danego działania. Na motywację wewnętrzną wpływ mamy jedynie my sami, natomiast motywacja zewnętrzna wynika z wpływu osób trzecich.
Wśród najważniejszych przyczyn spadku motywacji do pracy możemy wyróżnić:
- brak szansy na rozwój,
- poczucie niedocenienia,
- brak nagród,
- ogrom spiętrzonych obowiązków służbowych,
- brak poczucia stabilizacji,
- nadmierny stres czy
- nieprzyjazną atmosferę w miejscu pracy.
Motywowanie pracowników – dlaczego jest takie ważne?
Motywowanie pracowników musi przebiegać z uwzględnieniem ich potrzeb. Dzięki spełnieniu wymagań zyskasz lojalność i szacunek zatrudnionych. To z kolei pozwoli na zbudowanie lepszych, silniejszych relacji w zespole. Tchnienie wiatru w skrzydła poprawi również zaangażowanie twoich pracowników. Wykorzystasz ich pełen potencjał i rozwiniesz umiejętności zatrudnionych.
Mobilizacja podwładnych przełoży się także na wyższą jakość dostarczanych usług. Pracownik nie wykona jedynie niezbędnego minimum, a postara się dać z siebie jak najwięcej. Brak motywacji do pracy może skutkować unikaniem obowiązków poprzez zwolnienia chorobowe czy urlopy. Budowanie zaangażowania wśród pracowników jest bardzo istotnym czynnikiem owocnej współpracy.
Dbanie o morale pracowników jest także istotne ze względu na ogromną konkurencję na rynku pracy. Pracownik z poczuciem stabilizacji zawodowej rzadziej zdecyduje się na szukanie zatrudnienia gdzie indziej. Warto pamiętać, że branża usług fryzjerskich i kosmetycznych stale się rozrasta, a ilość salonów beauty rośnie nawet w mniejszych miejscowościach…
Sposoby motywowania pracowników
By skutecznie zmotywować pracowników do owocnej pracy możemy posłużyć się paroma metodami. Oto nasze TOP 5:
- Zaangażuj zespół w podejmowanie decyzji.
Wspólne podejmowanie decyzji sprawi, że pracownicy poczują się ważną częścią miejsca pracy. To także pole do wyrażania własnych opinii i sugerowania zmian, które można wprowadzić w życie. Wsłuchaj się w zdanie swoich pracowników, bo to właśnie oni mają najbliższy kontakt z klientem.
- Oferuj różne formy nagradzania.
Oferowanie nagrody za prawidłowo wykonaną pracę to dobra metoda motywowania zespołu. Wyróżnienie nie zawsze musi przyjmować formę finansową. Drobne upominki czy bony na zabiegi to także atrakcyjna forma nagrody.
- Inwestuj w rozwój pracowników.
Szkolenia, webinary i kursy powinny być stałym elementem prowadzenia salonu. Rozejrzyj się za kursami online, zorganizuj szkolenia wewnętrzne lub zadzwoń do przedstawicieli. Możliwości na naukę jest naprawdę wiele. Miej pewność, że twój zespół stale się uczy i rozwija!
- Zadbaj o komfortowe miejsce pracy.
Wygodne krzesła, ekspres do kawy i miejsce spokojnego posiłku. Czasami niewiele potrzeba, by pracownicy poczuli się komfortowo.
- Stosuj zdrową rywalizację.
Konkurowanie ze sobą na jasnych zasadach to ważny element rywalizacji między pracownikami. Zespołowe zachęty połączone z pozytywnym konkurowaniem to dla większości forma rozrywki. Grywalizację można wzbogacić o stworzenie rankingu czy tabeli z wynikami.
Zatrudnianie pracowników i dbanie o ich dobrobyt to niełatwe zadanie. Pozytywna atmosfera, możliwość rozwoju i zdobycia uznania to ważne aspekty codziennego funkcjonowania salonu. Wprowadź sugerowane sposoby motywowania pracowników i zobacz ich efekty!
Masz swój salon?
Już teraz korzystaj z kalendarza za darmo.
Umożliwiamy prowadzenie kalendarza, magazynu, sprzedaży, zarządzania i wiele więcej. Zarządzaj swoim salonem, pracownikami i klientami. Żadnych zobowiązań i abonamentów – za darmo, na zawsze!